İndirim!

Piyanist

Piyanist aykırı, çarpıcı, rahatsız edici bir aşk hikâyesi.

15.00 0.00

KÜNYE

Baskı Sayısı

1

Dil

Türkçe

Sayfa Sayısı

296

Tür

ROMAN

Yayın Evi

NOTOS

Yayın Tarihi

2013

Yazar

Elfriede Jelinek

YAZAR HAKKINDA

Elfriede Jelinek

Elfriede Jelinek

1949 yılında Avusturya’nın Steinmark kentinde doğan Jelinek’in çocukluğu Viyana’da geçti. 4 yaşında bale ve Fransızca dersleri almaya başladı. Önceleri rahibe okulunda, sonraları ise düz lisede eğitimini sürdürdü. Jelinek, oldukça mutsuz geçen çocukluğu için sonraları şöyle diyecektir: "Çocukluğum, içimde öyle bir nefret uyandırdı ki, bu nefret benim yıllar yılı edebiyatın içinde yer almamı sağladı." Jelinek çocuk yaşlarda başladığı müzik eğitimine de aralıksız devam eder. Liseyi bitirdikten sonra başladığı tiyatro ve sanat tarihi eğitimine kolostrofobi hastalığı yüzünden ara verir. Eve kapanır ve hiç dışarı çıkmaz. Bu dönem onun kendini yazar olarak yetiştirdiği dönemdir. Dergilere yazı ve şiirler yazar. 1969 yılında babasının ölümüyle sarsılan Jelinek, kurtuluşu sokaklarda bulur.
Bir yandan yazmayı sürdürürken diğer yandan politik aktivitelere katılır. 1974 yılında üye olduğu Avusturya Komünist Partisi’nden 1991 yılında ayrılır.
2004 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanmıştır.

Piyanist aykırı, çarpıcı, rahatsız edici bir aşk hikâyesi.

Birileri, sıradan birileri, bir gün gelip hayatın ve cinselliğin içindeki şiddeti görünür kılar. Ruhsal acıdan bedensel acıya sığınılır, avcı avlanır, zarar gören zevk alır, aşağılayan yücelir, sonra hepsi yer değiştirir. Bir kadının zihninin cinsel kıvrımlarında gezinen Elfriede Jelinek tabuları sıradanlaştırmanın yollarını bu anlatıyla zorlayarak uçurumlarda geziniyor.

Piyanist 2004 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan Avusturya’nın en ünlü yazarı Elfriede Jelinek’in başyapıtı. Michael Haneke’nin kitaptan uyarladığı ve 2001’de Cannes Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu ve büyük ödülü alan film büyük beğeni toplamış, yankı uyandırmıştı. Türkiye’de 2002 yılında yayımlanan, yargılanan ve yasaklanan kitap, şimdi sansürsüz olarak yeniden okuru huzursuz okumalara davet ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)

İncelemeler

Henüz yorum yapılmadı.

“Piyanist” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir